„…na różnych miejscach, bowiem cierpi człowiek i woła o człowieka.

Potrzebuje jego obecności, jego pomocy.

Jakże ważna jest ta obecność ludzkiego serca i ludzkiej solidarności.”

Jan Paweł II

Wolontariat w szkole funkcjonował czwarty rok. Grupa uczniów z trzecich klas raz w tygodniu odwiedza mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Hamerni. Spotkania gimnazjalistów z podopiecznymi mają charakter różnorodny. Służą głównie wypełnieniu ich wolnego czasu poprzez wspólną zabawę, śpiew, spacery, czytanie książek, prace plastyczne, zajęcia sportowe itp.

Poza zajęciami cotygodniowymi, uczniowie często przyjeżdżają do DPS w Hamerni z przedstawieniami, akademiami z okazji m.in. Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Dnia Papieskiego, Świąt Niepodległości itp. Pensjonariusze zapraszani są również na różnego rodzaju pikniki np. z okazji Dnia Dziecka.

W obecnym roku pracowało 8 wolontariuszy. Uczniowie podczas swojej działalności uczą się m.in.: niesienia pomocy, samodyscypliny, obowiązkowości, altruizmu, opieki nad drugą osobą. Nasi Wolontariusze to młodzi ludzie, nie mają jeszcze doświadczenia, ale starają się wykonywać powierzone im zadania najlepiej jak potrafią. Opiekę nad wolontariuszami sprawuje szkolny psycholog Pani Dorota Skoczyńska oraz Pan Przemysław Brzycki.