Image1\ Image2\ Image3\ Image4\ Image5\ Image6\
 

Wyjazd uczniów w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć – spotkanie z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”

Ogólnopolski projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć – spotkanie z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” to jedna z inicjatyw, w której już po raz czwarty pilnie uczestniczą uczniowie z Gimnazjum im. E. hr. Krasińskiego pod opieką nauczyciela języka polskiego, Jolanty Bryckiej.

W dniach 22-25 kwietnia 2016 roku czworo uczniów Gimnazjum – Anna Jarkiewicz, Agnieszka Brysiak, Hubert Hys i Maksymilian Mrówczyński – brało udział w wycieczce do miejsca pamięci kobiet, które przeszły piekło obozu koncentracyjnego Ravensbruck.

Sobotni dzień pozwolił młodzieży poznać nowe miejsce, gdyż został zorganizowany wyjazd do Berlina i całodniowe zwiedzanie miasta. Młodzież miała możliwość zobaczenia na własne oczy Bramy Brandenburskiej, jednego z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim – Checkpoint Charlie a także Gmachu Reichstagu. Nie mogło również zabraknąć berlińskich przysmaków: wursta oraz precla.

Niedzielny poranek rozpoczęło zwiedzanie terenu obozu – muzeum w gmachu komendantury obozu, domu komendanta. Młodzież miała możliwość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem i polską tablicą. Pozostała część dnia została przeznaczona na spacer po miasteczku oraz podsumowujące projekt spotkanie z pracownikiem Biura Edukacji Publicznej IPN Anną Klimowicz.

Młodzież jest pod wrażeniem wyjazdu, na długo zostanie to w ich pamięci.